8 видів соц-допомоги для українських біженців у Польщі

Про допомогу в Польщі для українських біженців сказано вже багато в інтернеті, але не всі можуть стежити за кількістю та різноманітністю тих виплат, які є і не можуть визначитися, що можна отримати, а що не можна. У цій статті зібрані всі виплати, які можуть отримати у Польщі українські біженці.

Тому читайте статтю до кінця, це буде максимально цікава стаття, а головне корисна для тих, хто шукає інформацію про проживання у Польщі та соціальний захист українських біженців.

Кожен читач щось корисне візьме для себе і зможе зрозуміти, що він може реально отримати від польського уряду, відповідно до законодавства Польщі.

Подробиці далі у статті.

Українські біженці у Польщі: які види матеріальної допомоги вони отримують

8 видів соціальної допомоги для українських біженців у Польщі

Українці, які мають статус біженців та приїхали до Польщі, починаючи з 24.02.2022 року, отримують разову соціальну допомогу у розмірі 300 злотих та щомісячну допомогу «Сім’я 500+». За цією програмою уряд Польщі гарантує державну підтримку сім’ям із дітьми. А також постійні виплати на неповнолітніх дітей у розмірі 500 злотих.

На отримання допомоги не впливає доход сім’ї. Для того, щоб скористатися соціальною допомогою, потрібно подати заявку на сервісі електронних послуг PUE ZUS.

У заяву слід зазначити:

  • свій номер PESEL;
  • номер банківського рахунку;
  • номер телефону у Польщі;

Різновид соціальної допомоги, який гарантує польський уряд для біженців з України

1.Перша вмплата – це одноразова допомога у розмірі 300 злотих

Це соціальна допомога постраждалим українським біженцям, яку може отримати кожен українець, який приїхав до Польщі після 24.02.22 року, і перебуває в цій країні у зв’язку з воєнними діями в Україні.

Тобто – ця допомога виплачується згідно з польським спецзаконом про українських біженців. Він чітко регулює права українських громадян, які не з власної волі приїхали до Польщі з України, а через воєнний конфлікт.

Суть цього закону полягає у встановленні статуса для біженців, які легально проживають у цій країні. Статус українського біженця надає право отримати 300 злотих.

Отримати ці гроші просто та легко. Для цього пишете заяву там же, де ви отримали свій PESEL про те, що вам потрібна допомога в розмірі 300 злотих – це одноразова допомога, яка виплачується лише один раз.

Вона виплачується всім без винятку, тому не потрібно переживати, гроші обов’язково надійдуть на ваш рахунок протягом декількох тижнів.

  1. Другий вид виплат – це «Rodzina 500+»

Це одна з найпопулярніших соціальних виплат у Польщі. «Сім’я 500+» – це соціальна допомога у розмірі 500 злотих на дитину до 18 років, вона виплачується щомісяця. Оформити щомісячну допомогу на дитину можуть батьки або опікуни.

Але тут є одна тонкість, що її можна оформити лише онлайн і лише на банківську картку, яку вказали під час реєстрації – це дуже важливо.

Необхідно ще зрозуміти, що деякі дитячі виплати не можуть підсумовуватися з іншим видом дитячої допомоги, про це конкретніше розповімо наприкінці статті. Якщо у двох словах, то не можна отримувати дві допомоги на дитину одночасно

  1. Третя допомога у розмірі 500 злотих на ліки

Суть цієї соціальної програми полягає в тому, що вона дається не готівкою, а таким спеціальним штрихкодом, який кожен український біженець може або повністю оплатити свої лікарські препарати в аптеці, або ж частково.

Ця програма фінансується американським фондом і працює доти, доки не використаються всі виділені кошти. Сьогодні травень місяць і ці гроші на жаль закінчилися і програма поки що згорнулася. За словами засновників цієї програми, вони не очікували, що така велика кількість людей звернеться до аптек за медичною допомогою.

Але кошти планують ще виділити додатково, щоб програма продовжувала працювати. Але, поки що програма закрита тому тримайте інформацію на контролі.

  1. Четверта допомога 700 злотих від ООН

Це, напевно, одна з найцікавіших та незрозумілих виплат біженцям, про яку вже багато інформації в інтернеті – це 700 злотих від ООН. Ця допомога також розрахована на українських біженців, але тепер бере участь не польський уряд, а Організація об’єднаних націй.

Тобто чисто до Польщі це не має жодного стосунку. Суть цієї програми полягає в тому, що українці, які в’їхали до Польщі з України після 24.02.2022 року, можуть отримати 600-700 злотих на кожного члена сім’ї, який знаходиться в Польщі.

Таку допомогу можна отримувати до 3 місяців. Для того, щоб гроші перевели на банківську картку, потрібно пройти реєстрацію в даній програмі. При реєстрації достатньо вибирати воєводство та місто, де ви живете, вказуйте свій номер телефону та все. Але, в інтернеті багато відгуків та скарг, що доводиться дуже довго чекати на обіцяні гроші.

Організатори програми від ООН повідомили, що потрібно повторно пройти реєстрацію та вказати більше даних про себе. Тому, якщо зараз ви перейдете на форму реєстрації, то побачите, що питань там побільшало. Система потребує більше конкретики про особистість. Тому потрібно підтвердити свою інформацію, яку зазначили раніше на їх сайті.

На тому ж сайті адміністрація написала повідомлення, що з моменту реєстрації може пройти багато часу до того моменту, як вам прийде SMS, що ваша заявка схвалена, і вам потрібно під’їхати до офісу. Так що якщо ви ще не отримали таке повідомлення, залишається тільки чекати, більше нічого з цим зробити не можна, але заявку краще подати, якщо ви ще цього не робили.

  1. П’ята «виплата 400+» – це співфінансування дитячого садка

Так ось ця допомога із розряду дитячих чи сімейних. Її суть полягає в тому, що держава дофінансовуватиме до 400 злотих на місяць на дошкільний заклад. Але, по суті, зараз ця програма досить сильно критикується, тому що після її введення ціни у яслах дошкільних закладів виросли пропорційно ось цим 400 злотим. Тобто нівелюється ця допомога, тому за фактом зараз ціни піднялися і те, що держава фінансує по суті вирівнюється зі старою ціною.

  1. Соціальна виплата номер сім – це добрий старт

Суть цього соціального бонусу у розмірі 300 злотих для підготовки дитини до школи. Ці гроші виплачують дітям шкільного віку. По факту батькам виділяється додатково 300 злотих на підготовку дитини до школи.

  1. Остання, сьома соціальна допомога, яка називається «Сімейний капітал»

Тобто надається соціальна допомога у розмірі 12 тисяч злотих на дитину. Це досить молода програма, яка з’явилася лише у 2022 році, але вона досить цікава. Вона розрахована на дітей від 12 місяців до тридцяти п’яти місяців та загальна виплата становлять 12 тисяч злотих.

Але ця сума не виплачується за один раз. Тобто вона виплачується частинами і може бути виплачена протягом року або двох років, тут уже за бажанням батьків.

Але, сама програма призначається незважаючи на дохід сім’ї. Те, що ми повідомляли на початку статті, це одна з тих програм, яка не може підсумовуватися з іншими програмами для дітей. Тобто, наприклад, ця програма не може складатися з «програмою 500+» на дитину. А, ось, наприклад, «програма 500+» може поєднуватися з програмою «фінансування дитячого садка 400 злотих», тобто сумарно батьки зможуть отримати  500  плюс 400 злотих, тобто 900 злотих.

Резюме

У статті наведено основні та найголовніші види виплат українськім біженцям.  На що вони мають звернути увагу.

Наразі уряд Польщі вніс зміни до закону про допомогу громадянам України. Від сьогодні термін перебування в Польщі за продовженою національною візою D становить не більше одного року.

Як українцю отримати Карту Поляка, не маючи польського походження

Просування молодого сайту в пошукових системах

Як переїхати до Польщі на ПМП — 7 дієвих способів