ФОП: як працювати з банком і банківськими рахунками

Кожен майбутній підприємець починаючи свою справу проходить ретельну реєстрацію, для цього він змушений провести організаційну роботу. Потрібно оформити пакет документів, що супроводжується величезною кількістю питань, але ж не кожен підприємець має економічну освіту. Та навіть маючи освіту в сфері економіки і фінансів, але не маючи практичного досвіду, проблематично без консультації фахівця врахувати всі нюанси, Виникає питання як пройти реєстрацію фізичній особі-підприємцю, як правильно вибрати банк для відкриття рахунка. Якщо є особовий рахунок, чи можна ним користуватися у бізнесі? На ці та інші запитання найдете відповідь у статті.

Все що необхідно знати підприємцю про банки та банківські рахунки

Розпочинаючи свою діяльність кожен бізнесмен задається питанням: «Чи можна користуватися особовою картою громадянина, наприклад універсадьною картою ПриватБанку або картою Монобанку, чи потрібно відкривати бізнес рахунок?». Якщо користуватися банальною логикою, то здається яка різниця чи користуватися особистою картою, чи картою ФОП. Все рівно і там і там можна сплатити податок, і відобразити все в звіті. Здається що різниці не має, все рівно прийшли ті самі гроші і однакові податки з цього заплатили. Ця операція так виглядає на перший погляд але вона має деякі приховані нюанси.

Фізична особа-підприємець: яким рахунком користуватись

1). Перший і самий банальний аргумент – це Національний банк України, який забороняє використовувати особові картки для підприємницької діяльності. І, ця заборона закріплена в спеціальній інструкції № 492 Нацбанку України. На практиці цю інструкцію можна ігнорувати, тому що в ній немає прямої відповідальності за порушення цієї інструкції. Але не треба забувати правила фінансового моніторингу, який блокує діяльність підприємців і мотивами блокування є саме не дотримання інструкції № 492, а саме використання особистої картки для підприємницької діяльності і на основі цього банк приймає рішення заблокувати рахунки клієнта, враховуючи рішення фінансового моніторингу.

ФОП: як працювати з банком і банківськими рахунками

2). Є ще один аргумент – податковий. Справа в тому, що на податковій перевірці перевіряється якраз підприємницький рахунок під кодом 2600, який є основою для перевірки підприємницької діяльності. Якщо підприємець заявить при перевірці податковим інспекторам, що у нього підприємницького рахунку немає і він користується особовою карткою, то перевіряючий запросить з особового рахунку виписку. Але є ризик, що податкова буде трактувати як бізнес операція і зобов’язує підприємця сплачувати податок 18% на дохід, та 1,5% військовий збір, оскільки це особова карта а не підприємницька і до неї не застосовується пільгова система оподаткування як у підприємців, крім того можуть трактувати це як обов’язок подавати звіт за формою 1ДФ – праця і розрахунки з іншими особами.

До речі звіт 1ДФ повинні подавати всі підприємці, які розраховуються, як з бізнесменами, так і пересічними покупцями. Крім того рахунок 2600 підприємницький, коли банк його відкриває він автоматично без відома клієнта повідомляє в податкову про те, що такий рахунок відкритий, податкова з цього моменту знає, що такий рахунок у ФОП є і його можна перевіряти. Про інші рахунки підприємця банк не в курсі. В зв’язку з цим, він не знає, що їх можна перевіряти.

Не завжди доцільно робити виплати коштів іншим особам з особистої картки. Зверніть увагу і на розрахунок вами з іншими особами. Коли фізична особа-підприємець платить іншим фізичним особам-підприємцям , або просто фізичним особам, то він мусить здавати звіт за формою 1ДФ щокварталу. Відповідно, якщо бізнесмен не хоче здавати цей звіт щокварталу, то необхідно кошти з підприємницької карти скинути на особовий рахунок і вже з нього платити, тоді підприємець вже по суті оминає подачу звіту 1ДФ.

Топ-5 банків, в яких комфортно працювати підприємцям

Що б не заморочуватись і не витрачати час відносно надійної фінансової установи підприємець може орієнтуватись на середні показники банків України для яких характерні наступні показники:

• вартість відкриття рахунку в середньому – 78,46 грн.
• щомісячного обслуговування коштує в середньому – 278 гривен.
• закриття рахунку коштує в середньому 121 гривню.

Якщо звернути увагу на рекламу будь-якого українського банку, або відвідати його сайт, то у своїх розповідях вітчизняні фінансові установи здатні конкурувати навіть зі швейцарськими банками і в плані надійності, і в плані сервісу.

Але реальність наповнена розчаруваннями, а для клієнтів недобросовісних банків – також тяганиною і зайвими витратами.

Щоб прийти до зручного і вигідного співробітництва – краще підготуватися. Вивчити всі аспекти навіть складніше, ніж здається, адже за фасадами рекламних обіцянок криються лабіринти документів, вихід з яких знайде хіба що досвідчений бухгалтер. Але майбутній клієнт банку зможете отримати загальне уявлення навіть за кількома ключовими показниками:

розрахунок ФОП

1). Перший показник – це сервісне обслуговування. Якщо при напливі клієнтів один фахівець відсутній, а ще один байдуже снує по холу з папірцем в руках, це привід задуматися. Оцініть, наскільки вичерпну інформацію надав менеджер у відділенні і наскільки швидко отримали консультацію по телефону. Адже одна справа – наштовхнутися на зволікання в рядовому питанні, і зовсім інша – в разі надзвичайної ситуації.

2). Другий показник – це онлайн-банкінг. Обміняти валюту, перевірити стан рахунку, отримати повідомлення, відстежити транзакцію і навіть провести розрахунки – все більше дій зручніше здійснювати не в реальному, а у віртуальному кабінеті.
Але лише за умови, що онлайн-банкінг створений не для галочки, працює стабільно і пропонує вичерпну функціональність. Ще однією перевагою є відкритий API (Application Programming Interface), що дозволяє стороннім розробникам легко взаємодіяти з сервісом.

3). Третій показник – делегування повноважень. У відносинах підприємця з банком бухгалтер найчастіше виявляється в ролі третього зайвого. А все через складнощі обмеженого доступу до клієнт-банку. Зіткнувшись з ними, багато хто йде на ризик і просто надають бухгалтеру логін і пароль. Але є і сервіси-виключення, що відкривають фахівцю з обліку лише необхідну йому інформацію.

4). Четвертий показник – це масштаб. Чим більша у фінансовій установі мережа відділень і банкоматів, тим комфортніше користуватися його картою кожному користувачу. До того ж великі банки набагато частіше демонструють налагодженість всіх процесів, ніж їх дрібніші конкуренти. Але є і зворотна сторона медалі: чим більший масштаб, тим, зазвичай, менше уваги приділяється кожному клієнту окремо.

Топ-5 банків, в яких комфортно працювати підприємцям
Hand of man customer using wireless or contactless payment of a credit card. Mature woman cashier or seller are smiling to accept payment by nfc technology at retail shop. Contactless payment concept.

5). П’ятий показник – це вартість обслуговування. Залежно від виду підприємницької діяльності, цей фактор може бути як малозначним, так і вирішальним. На перший погляд, цифри від банку до банку не дуже різняться. Але, як відомо, копійка гривню береже. А коли щоденна кількість платежів обчислюється сотнями, зекономити на розумній комісії можна дійсно чимало. Як згадувалося вище, більше – не означає краще. Тому ТОП-5 рекомендованих банків для ФОП-ів, створено на основі відгуків клієнтів:

1). ПриватБанк. Напевне, найрозповсюдженіший банк у бізнесі. Перший банк, який відкрив API, а «Приват24» надовго став синонімом онлайн-банкінгу.

• Сервіс для бухгалтерів налагоджений, постійно впроваджуються технічні новинки.
• Згідно інформації на сайті, відкрити рахунок у відділенні коштує 100 грн, онлайн – безкоштовно.
• Вартість місячного обслуговування складає 100 гривень, але тільки якщо в цей період надходили гроші на рахунок.
• Внутрішні платежі відбуваються моментально, зовнішні – до 30 хвилин.
• Комісія при виведенні готівки – 0,8%.

2). Альфа Банк. Менш розповсюджений, якщо дивитися у розрізі кількості клієнтів, але сміливо наступає на п’яти Привату. У скарбничці його заслуг теж і відкритий API, і продуманий сервіс для бухгалтерів. Згідно інформації на сайті, відкриття рахунку коштує 1 грн і є можливість зробити це онлайн. Вартість обслуговування – до 800 грн на місяць в залежності від тарифу (і лише в разі надходжень). Внутрішні операції – моментальні, зовнішні – максимум за 15 хвилин. Комісія при знятті готівки – ті ж 0,8%. Слід відзначити приємний рівень уваги до потреб клієнта. Не кожен банк може похизуватися як Альфа.

3). БІС-банк відносно невеликий, а тому істотно поступається великим гравцям ринку за кількістю відділень. Це відставання він компенсує офлайн-сервісом по вищому розряду. Згідно інформації на сайті, банк надає безкоштовне відкриття рахунку та обслуговування, за винятком Gold карт. У власних банкоматах зняти готівку можна без комісії, але мережа поки що невелика.

4). УкрСиббанк – це міцна фінансова установа. Онлайн-простір, на перший погляд, менш зручний, але повний функціонал присутній. Згідно інформації на сайті, відкриття рахунку безкоштовне, а місячна плата за обслуговування всього 20 грн. А якщо рухів по карті не було, то взагалі нічого не списується. Зняття готівки доступне без комісії. А на переказ коштів системі знадобиться всього 15 хвилин.

5). Райффайзен Банк Аваль – це найбільший вітчизняний банк з іноземним капіталом. З основними обов’язками справляється якісно, але виділити проривні технології, захмарний рівень сервісу чи особливу оперативність – не вдасться. Так, згідно інформації на сайті, внутрішні операції займають до 2 годин, а зовнішні – до 2 днів. Відкриття рахунку безкоштовне, а ось його обслуговування обійдеться в 250 грн щомісяця. Комісія при знятті готівки – 0,85 % + 5 грн.

Рахунок для ФОП у Монобанку: все онлайн плюс мобільний додаток

Monobank – це сучасний банк в телефоні , де абсолютно все робиться онлайн. Різко з’явившись на ринку України він завоював довіру десятків тисяч клієнтів у перші ж місяці роботи, а зараз дозволяє навіть відкривати в ньому рахунок підприємцям з усієї України. Давайте розглянемо детальніше плюси відкриття рахунку для ФОП в Монобанку:

• Перше – це безкоштовно. Що не кажіть, але якщо взагалі не сплачуєте ні за відкриття, ні за користування рахунком – це приємно. При тому це стосується як основного рахунку у гривні, так і валютних.

• Друге – все онлайн. Все робиться швидко і зручно, Ви можете забути про черги в банку щоб зробити ту чи іншу процедуру.

• Третє – мобільний додаток. Він зручний, без перебільшень. Прибрано все зайве, залишено тільки необхідне. Найважливіше те, що у одному вашому додатку знаходяться всі рахунки. І особовий, і рахунок ФОП, навіть якщо їх декілька. Не потрібно встановлювати різні додатки та інтерфейси і розмежовувати бізнес і особисті фінанси.

• Четверте – це платежі з валютних рахунків проходять цілодобово. Не потрібно вичікування 10-ї години ранку щоб створити заявку на зміну валюти, а якщо не встигли до 15години, то чекати наступного дня. Це власні гроші, якщо вони потрібні – клієнт може їх взяти в будь-який момент. Це дуже круто і завдяки саме цій послузі Монобанк знайшов прихильників серед підприємців IT сфери та просто тих, хто надає послуги за кордон.

• П’яте – це окремий бухгалтерський кабінет. За дві хвилини можна додати бухгалтера прописавши йому необхідні функції такі як взяти виписки, створити платіжки і так далі. Це не новинка, але далеко не всі банки можуть похизуватися зручним інтерфейсом для бухгалтерів. В Монобанку з цим все добре.

• І останнє – це ладний фінмоніторинг. Монобанк прямо на сайті вказує цю перевагу і називає її «Дружелюбний фінмоніторинг» і валютний контроль.

Показати докази не вдасться, це тільки слова, але з відгуків підприємців можна сказати що бізнесмени, які перейшли до Монобанку, жодного разу не стикалися з проблемами від фінмоніторингу. Про інші банки, на жаль, сказати такого не можна. Тому якщо збиралися відкривати рахунок у Монобанку, то спробуйте. Як мінімум, це зручно.

Висновки

ФОП початківець на перших порах повинен користуватися послугою досвідченого бухгалтера. Банківська система – це складний механізм і опанувати його алгоритми складно навіть людині з фінансовою освітою.

Приведені банки дійсно для підприємців. Інтуїтивно зрозумілі. Є можливість створити особистий кабінет, все просто, нічого зайвого. Мають онлайн бухгалтерію, що надзвичайно вигідно для підприємця, який працює без бухгалтера.

Який податок відкрити для фізичних осіб

Кредитна картка: переваги і недоліки банківських кредиток

Картка для виплат від Приватбанку: оформлення і використання

error: Вміст захищений!!