Польщею прийнято Закон про біженців з України

У цій статті спробуємо розібратися у новому польському законі, який підписав президент у березні 2022 року. В цьому законі говориться про надання матеріальної та соціальної допомоги українцям, які постраждали від війни. До цього закону внесено деякі поправки, які спрощують реєстрацію та отримання коштів біженцями з України. Зокрема, є дозвіл лікарям з-за кордону Євросоюзу надавати медичну допомогу біженцям. Також є дозвіл на надання екстреної медичної допомоги українцям польськими лікарями у місцях локації українців. Багато українців шукають конкретні роз’яснення щодо деяких статей закону.

Відповіді на свої запитання, можливо, вони знайдуть, ознайомившись із інформацією статті.

Соціальний захист українських біженців у Польщі: важлива інформація

Польщею прийнято Закон про біженців з України

Зміни стосуються медицини та умов реєстрації в системі PESEL Конкретніше про ці моменти. Закон стосується всіх громадян України, які перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого 2022 року. Він не стосується тих, хто приїхав до Польщі по картах ВНЖ та ПМП, а лише тих, хто тікав, ховався і захищався від війни, навіть тих, хто втратив документи. Цей закон гарантує легальне перебування громадянам України упродовж вісімнадцяти місяців.

  1. Перше, що треба обов’язково зробити – це отримати номер Pesel в адміністрації міста.

Що дає українцю отримання цього номера? Pesel це ідентифікаційний код людини. Він – аналогічний до українського коду. У ньому міститься вся інформація про власника, його стать, рік народження, коли приїхав до країни та інше. Це дає можливість у майбутньому робити відрахування до пенсійного фонду.

Людина відразу автоматично отримує доступ до особистого профілю, а це свого роду електронний підпис, який дозволяє вирішувати питання, не виходячи з дому, сидячи за комп’ютером. Наприклад, прописка, акт народження дитини, реєстрація автомобіля та багато іншого.

Наразі для біженця отримання Pesel дає доступом до ринку праці.

  1. Поправка до закону про біженців

Зі засобів масової інформації стало відомо, що в Польщі ухвалили поправки до закону про тимчасовий захист біженців. Що він передбачає і що це взагалі?

Всі люди, які прибули в Польщу не за власним бажанням, а примусово, тому що шукали порятунку від бойових дій на Україні, автоматично отримують тимчасовий захист. Для швидкого перетину українсько-польського кордону людей пропускають за спрощеною процедурою.

Чи на довго українці будуть мати тимчасовий захист? Все залежить від стану на Україні. Як тільки на рідній для українців землі закінчиться воєнна криза, то Євросоюз скасує цей статус і українці зможуть повернутися додому.

Другий випадок – це якщо людина скоїла кримінальний чи політичний злочин.

Отже, що дає цей закон особам з України. Усі документи легального знаходження на території Польщі, які закінчуються після 24 лютого, продовжено до 31 грудня.

Карти побуту, у яких закінчується термін дії для тих осіб, хто заїхав за українськими паспортами, також продовжуються і дають право легального перебування на території Польщі до 31 грудня, якщо не буде якихось інших змін у законодавстві.

 Щодо перебування українських біженців у Польщі, то вважатиметься законним їх проживання на протязі 18 місяців, якщо вони прибули після 24.02.2022 і збираються тут залишитися, то їх практично прирівнюють до громадян Польщі.

Тобто вони отримують право на безкоштовне медичне обслуговування, безкоштовну освіту, доступ до соціальних програм, доступ до ринку праці на 18 місяців.

І це все в тому випадку, якщо вони не подавали заяви на статус біженця. А якщо подали, то можуть призупинити видачу цього статусу і скористатися привілеями тимчасового захисту.

  1. Привілеї поправки до закону про біженців

Цей закон дозволяє біженцям отримання Pesel у будь-якому районі міста. Зараз у міській управі дуже багато волонтерів і навіть якщо людина не знає польської мови, то вона з легкістю зможе скористатися послугами волонтерів.

Також відповідно до цього закону український біженець може отримати матеріальну допомогу у розмірі 300 злотих на людину. Його без дозволу можуть прийняти на роботу. У цьому випадку сам роботодавець має звернутись до міської адміністрації з бажанням взяти біженця на роботу протягом 14 днів.

Біженці можуть стати на облік у Центр зайнятості та отримувати матеріальну допомогу з безробіття, яка надаватиметься в рамках діючих соціальних програм.

Вся допомога надається з дня в’їзду до країни, якщо біженці звернулися за допомогою на протязі півроку після в’їзду в Польщу. На даний момент йдеться що Pesel можна отримати протягом кількох тижнів. Тим особам, які планують отримувати якусь матеріальну допомогу згідно польського законодавства, то їм вам обов’язково потрібен Pesel.

Якщо хтось з українських біженців бажає отримати Карту побуту, то потрібно подати заяву між 9 і 18 місяцем перебування в Польщі. Карта дається на три роки без необхідності отримувати дозвіл на роботу. Він в цьому випадку даватиметься автоматично

  1. Спрощена процедура працевлаштування

Спрощену процедуру працевлаштування також одержують вчені вихователі, вчителі, психологи, фахівці по роботі з дітьми.

Українські лікарі стоматологи, медичні сестри, акушери наразі можуть працювати у польській лікарні без нострифікації. Тобто, без процедури визнання та підтвердження диплому та без дозволу на роботу,  не зможуть відкрити особистий кабінет.

Як це виглядає реально. Ви приходите до медичного закладу, в якому хотіли б працювати. Якщо є вільні місця, вас приймають на роботу без зайвої паперової тяганини.

Отже, тимчасовий захист це спрощений варіант знаходження на території Польщі на відміну від біженця.

У чому ж відмінність? При тимчасовому захисті не потрібно проходити співбесіду та не потрібно підготовчого періоду, як за статусу біженця. Право на роботу видається за півроку. Наразі тимчасовий захист має термін 18 місяців. Але дату регулюють. Якщо війна в Україні закінчиться, то біженці можуть повертатися додому.

Що дає тимчасовий захист? По суті, він дає дозвіл на проживання з правом на роботу на термін захисту. Також дає доступ до пільг, які надає сторона, що приймає, доступ до безкоштовної медицини, безкоштовної освіти, переміщення по країні.

  1. Допомога від ООН: як отримати, кому вона видається і чи варто її оформлювати

 Програма соціальної допомоги українським біженцям від Організації об’єднаних націй розпочинається з Варшави з подальшим розповсюдженням на інші міста Польщі.

 Ця програма не польського уряду, тому не плутайте її з офіційними програмами, які пропонує Польща.

Який розмір грошової допомоги? Заявник отримує 700 злотих і 4 наступні члени його сім’ї отримують по 600 злотих.

Грошові кошти сплачуються постраждалим від воєнної кризи українцям щомісяця на протязі мінімум трьох місяців.

Хто може претендувати на допомогу від ООН?

Українці та їх сім’ї, якщо вони виїхали з України до республіки Польща після 24.02.2022 року. Діти мають бути з батьками чи офіційними опікунами.

Як можна зареєструватися на цю грошову допомогу?

Спочатку потрібно заповнити форму попередньої реєстрації. Протягом п’яти, семи діб після цього ви отримаєте SMS-повідомлення з датою, коли і куди вам потрібно з’явитися з документами.

В офіс прийому документів потрібно приїхати всією сім’єю та надати документи для отримання допомоги: це свідоцтво про народження, паспорт, Pesel. Беріть всі документи, які у вас є на всякий не передбачений випадок. Також ви складатимете відбитки пальців.

Відразу після реєстрації кожна особа отримає пінкод для банкомату. Нікому не надсилайте цей пінкод – це пароль до вашої банківської карти. Через деякий час після реєстрації отримуєте sms із BLIK-кодом та сумою коштів. Обов’язково на протязі тижня необхідно ці гроші забрати через банкомат.

Будьте уважні BLIK-код можна використовувати один раз. Більшість польських банкоматів підходять для цієї процедури.

Через місяць прийде ще одне sms-повідомлення з новим BLIK-кодом, процедура залишиться та ж, але для нового зняття використовуєте  новий BLIK-код та свій пін-код.

 Ще через місяць знов прийде новий BLIK-код. Процедура отримання грошей та сама. Чи будуть ще виплати невідомо, бо мінімум виплат три місяці.

Якщо склалися такі обставини, що раптом змінився номер мобілки, чи десь загубився пін-код або BLIK-код, та по іншим проблемним питанням необхідно звертатися до офісу реєстрації допомоги ООН.

Підсумки

На думку українських біженців, Польща дала їм максимальні можливості для виживання та адаптації в країні.

Уряд Польщі надав різні види соціальної допомоги. Спростив отримання Карти тимчасового проживання. До цієї ситуації отримати Карту побуту було не так просто.

Хто такий психолог і для чого від потрібний

Навички, необхідні для успішного підприємця

8 видів соц-допомоги для українських біженців у Польщі