Як зберегти і захистити гроші під час інфляції?

Інфляція в Україні зростає загрозливими темпами, а значить, заощаджувати гроші і тримати їх під подушкою перестає мати сенс. Однак це не означає, що замість економії ми повинні кидатися у вихор покупок. Досить знати, куди направити гроші, щоб хоча б частково компенсувати зростання цін. Нижче публікується  кілька порад від фінансових консультантів про те, як заощадити гроші під час інфляції, щоб захистити свої кошти від знецінення.

Як зберегти і захистити гроші під час інфляції – основні принципи

Як зберегти і захистити гроші під час інфляції

Протягом багатьох місяців інфляція в Україні поступово зростала і в червні цього року вже досягла рекордного рівня 17 % за більш ніж 20 років.

Зростання цін на товари і послуги означає, що гроші втрачають свою купівельну спроможність, особливо якщо вони зберігаються на безвідсотковому особовому рахунку або в горезвісному матраці.

Дуже багато хто задається питанням, що робити з грошима за часів інфляції – чи є способи їх примножити і захистити від знецінення?

Звісно, що є, і кращим прикладом може бути банківський депозит, який в результаті зростання відсоткових ставок, сьогодні являє собою надійне сховище для грошей.

Заощадження та інфляція: порада експерта як не втратити капітал

Спочатку варто усвідомити вплив інфляції на заощадження. Згідно з визначенням, це явище в економіці характеризується зростанням цін на товари і послуги і завжди пов’язане з втратою вартості грошей, а значить, і їх купівельної спроможності.

Найпростіше пояснити це на прикладі: якщо до недавнього часу ми платили 100 гривень за кошик товарів, то після підвищення цін на 10% нам доведеться заплатити вже 110 гривень.

У той же час наших 100 гривень достатньо, щоб купити меншу кількість продуктів, і тому говорять, що інфляція викликає зниження купівельної спроможності грошей.

Вплив інфляції на заощадження аналогічно приведеному прикладу

Припустимо, що ми відклали 10 000 гривень на безвідсотковий рахунок. Якщо інфляція складе 10% в даному році, реальна вартість заощаджень впаде до 9 000 гривень.

Таким чином, здається, що заощадження та інфляція – поняття, які не обов’язково йдуть пліч о  пліч. Дійсно, якщо ми покладемо гроші «в панчоху» або залишимо їх на безвідсотковому рахунку в банку, їх вартість впаде через зростання цін. При високій інфляції, яку ми спостерігаємо зараз в Україні, така втрата вартості може досягати декількох десятків відсотків протягом року.

Однак це не означає, що заощадження не має сенсу робити в часи інфляції. Навпаки – завжди потрібно економити, хоча б для того, щоб мати фінансову подушку на випадок негоди.

Однак слід пам’ятати про основний принцип заощадження в умовах інфляції – кошти повинні бути вкладені в інструменти, що дозволяють отримати прибуток, який усуне або хоча б зменшить масштаби їх знецінення.

Чи захистять депозити та ощадні рахунки заощадження під час інфляції

У нормальних умовах більшість з нас кладе гроші на ощадний рахунок, а більшу частину капіталу відкладає на банківський депозит. Але чи окупається це за часів інфляції? Чи варто зберігати гроші на ощадному рахунку або в депозиті?

В даний час кращі ощадні рахунки мають процентну ставку до 18% річних. Аналогічно заробимо на строкових вкладах, якщо скористаємося пропозицією відповідного банку. Це не здається чимось великим у порівнянні з рівнем інфляції, яка вже вимірюється двозначними числами.

Адже якщо інфляція буде 17%, а процентна ставка по ощадному рахунку 8%, то наші гроші в будь-якому випадку знецінюються. Тим не менш, це буде зниження не на 17%, а «всього» на 9%. Точно так же депозити під високі відсотки захистять гроші від інфляції лише частково, але це краще місце для зберігання коштів, ніж взагалі тримати вдома.

Так що якщо ви ставите питанням, як захистити свої заощадження коли зростає інфляція, ви можете покласти їх в банк, але ключовим питанням буде вибір найкращих умов. Важливі не тільки високі процентні ставки, а й гарні умови накопичення.

Варто пам’ятати, наприклад, що дострокове розірвання строкового вкладу зазвичай призводить до втрати відсотків. Таким чином, якщо інфляція продовжить зростати, довгострокові інвестиції (наприклад, на 24 місяці) з фіксованою процентною ставкою можуть не окупитися.

Кращим рішенням може стати, наприклад , вклад на 3 місяці, після чого ви зможете забрати зароблені відсотки, а потім перевести кошти на більш вигідний відсотковий вклад.

Казначейські облігації як спосіб захистити кошти від інфляції

Казначейські облігації завжди вважалися безпечним способом заощадження . Це цінні папери, випущені державою, яка, продаючи їх, бере на себе борг перед інвесторами, при цьому беручи на себе зобов’язання погасити його плюс відсотки. Це робиться шляхом погашення облігацій протягом певного періоду часу, наприклад, через 2 роки.

Інвестування в цінні папери є довгостроковим і його перевагою є певний прибуток.

В даний час держава пропонує облігації ОВДП – це особливий вид цінних паперів, які котируються на внутрішньому фондовому ринку України. Держава гарантує відшкодування інвесторам номінальну вартість облігацій, плюс   дохід.

 Золото та інші дорогоцінні метали як форма захисту від інфляції

Під час інфляції варто вкласти свій капітал в те, що практично ніколи не знецінюється, наприклад, в золото. Це благородний, рідкісний і дуже міцний метал, тому його ціна залишається стабільною. Більш того, він не залежить від коливань валютних курсів або економічних криз. Ось чому центральні банки багатьох країн тримають свої резерви в золоті.

Інвестування в золото – це дуже хороший спосіб захисту від інфляції, а також захисту капіталу під час кризи. Як інвестувати в золото? Найпростіший спосіб – це купити злитки чи монети. Найменший злиток вагою 1 г коштує близько   1450 гривень.

 Нерухомість як спосіб захистити значні заощадження

Для тих, хто має більше капіталу, інвестування в нерухомість може бути способом захистити його від інфляції. Висока інфляція виливається в зростання цін на квартири і будинки, тому існує відносно невеликий ризик того, що ви можете втратити на такому вкладенні.

Тому варто задуматися про покупку квартири або будинку в привабливому місці. Нерухомість не тільки не втратить свою цінність, але і може бути здана в оренду і, таким чином, принесе додатковий пасивний дохід. Такі кошти від оренди можна використовувати для заощаджень, навіть поклавши їх на вищезгаданий ощадний рахунок.

 Резюме

Зі статті стало зрозуміло як захистити свої гроші під час інфляції. Як бачимо є багато можливостей, і в основному кожна з них дозволяє хоча б частково захиститися від втрати заощаджень.

Але який варіант вибрати, кожен вирішує самостійно. Можна інвестувати в банківський депозит, чи купити облігації або можна вкласти гроші в золото чи в нерухомість.

У кожного з перерахованих вище варіантів збереження заощаджень під час інфляції є свої переваги і недоліки. Їх слід ретельно проаналізувати і вибрати для себе відповідний спосіб інвестування враховуючи свої можливості і бажання.

Кредитоспроможність і платоспроможність – що це таке, і в чому відмінності

Іпотека для сім’ї: як отримати, поради консультанта

Взяти кредит готівкою в банку України

error: Вміст захищений!!