Як вести сімейний бюджет щоб завжди були гроші

Спроби вести сімейний бюджет я робила багато разів, і рівно на одну спробу менше за ці рази вони виявлялися невдалими. Звинувачувати можна будь-кого: і незручна програма, і відсутність розуміння для чого цього все починається, і вічне «ніколи», але результат завжди один – ваші гроші витікають крізь пальці.

ДЛЯ ЧОГО ВЕСТИ СІМЕЙНИЙ БЮДЖЕТ?

Як вести сімейний бюджет

Перше і найцінніше для чого ведеться бюджет сім’ї – це розуміння, куди йдуть ваші гроші. Так, ми помічаємо покупки за кілька десятків тисяч, але найпідступніші марнотратники бюджету — це витрати, на які ми заплющуємо очі. Чашка кави та пончик? Дрібниці! Тариф на мобільному телефоні на 100 грн. дорожче? Та яка різниця!

20 грн – ось середня вартість кави в малому місті. Виявивши дива математичних розрахунків, отримуємо, що з щоденному вживанні ароматної кружки улюбленого напою можна розлучитися з 600 грн. на місяць та близько 8000 – 10000 грн. на рік. А це кілька днів у Європі чи відмінні курси англійської на рік. Все ще не знаєте для чого вам вести бюджет? Чи вже вирішили пити каву хоча б за день?

Так само не секрет, що гроші є серйозним підґрунтям для сварок особливо у молодих сім’ях. Так чому б одразу не взяти витрату сімейного бюджету у свої руки і не допускати суперечок. Кожна група суспільства сама вирішує скільки, куди і як їй витрачати, але краще, якщо все це відбуватиметься наочно.

Ще один чудовий плюс розрахунку сімейного бюджету – це відсутність боргів.

Ви можете скласти план на наступний місяць, де закладете ту суму, яку плануєте витратити. Для багатьох це розплющить очі, адже є люди, які й не припускали, що вони живуть у мінус.

Та й саме для мене плюсом так само є те, що при грамотному веденні сімейного бюджету вивільняються гроші, які можна витратити на щось приємніше, а ще краще змусити працювати.

Безперечно, більшість скаже, що планувати доходи та витрати нудно, а таблиця видатків сімейного бюджету забирає надто багато часу та сил, але тоді про яке покращення життя ми можемо говорити? Сьогодні ви робите те, що не давали вчора, а завтра у вас з’являються перспективи та доходи, про які ви і не думали вчора. До того ж усе не так складно.

МОДЕЛЬ ВЕДЕННЯ БЮДЖЕТУ

Перед тим як кинутися з головою в безодні зведення доходів з видатками, вам необхідно визначити який підхід до планування бюджету ближче: спільний або роздільний. Плюси і хвилини є у кожного, але суто суб’єктивно мені ближче спільний.

При сумісному бюджеті всі доходи складаються разом, а вже із загальної суми віднімається всі витрати. Залишок переноситься на наступний місяць або розподіляється за інвестиційним портфелем.

Нікому не прикро, все максимально прозоро, але якісь сюрпризи повністю виключаються з вашого життя, бо друга половина завжди знає про витрати.

При роздільному підході визначаються основні загальні витрати та кожна зі сторін у рівній частці їх оплачує. Такий підхід зручний, якщо у пари різні хотілки і домовитися мирно не виходить. Коли основні витрати закриті, кожен вільний робити зі своїми грошима, що забажає.

І ВСЕ Ж, ЯК ВЕСТИ СІМЕЙНИЙ БЮДЖЕТ?

Коли остаточно приймається рішення підняти свій фінансовий рівень і вести облік витрат, з’являється розуміння, яка модель нам все ж таки зручніша, залишається справа за найголовнішим — діяти.

Дуже багато людей кидають вести сімейний бюджет вже після першого місяця з думками, що ось картина прояснилася, можна більше не морочитися. Але суть у тому, що перші результати ви побачите лише через 3-4, або 6 місяців після початку збору статистики.

Особливо це простежується у людей з нестабільним доходом, який може бути в якийсь місяць 30 000 грн., А в якійсь 60 000 грн. І якщо ви більш успішний місяць подумаєте, що у вас все оптимістично, то це буде м’яко кажучи не зовсім так.

А ось статистика за півроку вже може показати середній дохід або просідання з місяця на місяць. Адже якщо ви щомісяця залишаєтеся з порожніми кишенями, то просто неможливо відкласти на ту саму відпустку або покупку авто. Ні про яке покращення життя говорити і не доводиться.

Що ж до способів ведення сімейного бюджету, то тут можна виділити кілька варіантів. Коли я була зовсім маленька, у моїх бабусі та дідуся був зошит, куди вони записували всі свої витрати.

Зараз на зміну зошитам прийшли Google таблиці, Excel і спеціальні програми, що підраховують все за тебе.

Найлегшим варіантом може стати мобільний додаток вашого банку, який відображає всі витрати за категоріями. Зараз практично у всіх банків зроблено зрозумілий і доступний додаток, який дозволяє зрозуміти, коли і куди пішли гроші. Однак, якщо вас як мінімум двоє, а то і троє, і четверо, то цей варіант не зовсім зручний, тому що все одно доведеться збирати всі витрати в одному місці для підсумків місяця. Плюс навіть у 21 столітті все ще залишається місце для готівки, яку відстежити у додатку банку ви не зможете.

Далі йдуть програми та застосунки, де звичайно все яскраво і зрозуміло, існує багато категорій та ікон, але найголовніший мінус саме для мене – вони платні. Суть сімейного бюджету полягає в тому, щоб КОЖЕН член сім’ї в режимі реального часу зміг побачити фінансову картину, але з безкоштовними версіями додатків видно лише свою сторону. У результаті ми все одно приходимо до того, що загальний результат треба десь підбивати.

Методом спроб і помилок я прийшла до Google таблиці, яку зробила сама. Вона

  • а) безкоштовна
  • б) налаштована саме під нас
  • в) забирає мало часу.

ТАБЛИЦЯ ДЛЯ ВЕДЕННЯ СІМЕЙНОГО БЮДЖЕТУ

Для того, щоб почати, ви можете створити таблицю в електронному вигляді та скоригувати її під себе.

То як же я становлю сімейний бюджет на місяць? Для початку необхідно визначити заплановані витрати та прописати для відповідної категорії статті свою суму. Наприклад, у нас оренда житла складає 20 000 грн., А значить у «план» я ставлю 20 000 грн. Коли настане час оплати, я поставлю у графі «факт» 20 000 грн. Так само і з іншими статтями витрат.

Але візьмемо більш мінливі витрати, наприклад продукти. У плані на місяць у мене закладено 12 000 грн., А витратили ми 13 140 грн. У графі “залишок” у мене відобразилася сума – 1140 грн., Яка за ідеєю повинна бути перекрита іншими статтями витрат. Так і сталося: на їжу поза домом планувалося витратити на 2000 грн. більше, ніж сталося в результаті, тому ця стаття витрат загалом місяця покрила витрати на товари і ще дала плюс.

У стовпці «Доходи» відображено заробіток обох членів сім’ї плюс додаткові джерела доходу. Кожна сім’я матиме свої, але головне перерахувати їх усі.

Найцікавіша колонка для мене — це «Цілі». Тут я прописую великі покупки, які неможливо купити за один раз. Наприклад, зараз це дорогі навушники, відпустка та ремонт.

З часом я зрозуміла, що розбивка на дні все ж таки необхідна, тому знизу я додала колонку, де можна відобразити витрати по днях.

“Підсумки місяця” показують нам результат розпорядження вашими фінансами протягом усього місяця. Щоб результат з’явився, необхідно заповнити поля «Факт» у «Витрати» та «Доходи». Ну а те, яким буде результат вашого місяця, залежить тільки від вас.

Сподіваюся, я змогла внести трохи ясності до такої великої теми планування сімейного бюджету. Економте, але не забувайте, що життя одне, тому не перестарайтеся.

Як заощадити електроенергію вдома – 8 способів

Як навчитися реально економити гроші

Як економити на їжі без шкоди здоров’ю