Бізнес в Польщі для українців – покрокова інструкція

З часів отримання безвізу, багато українців стали регулярно відвідувати Польщу в якості туристів або на шопінг, купувати модний одяг та якісні продукти. Соціально забезпечений рівень життя поляків постійно впливав на думку українців про можливий переїзд на постійне місце проживання до Польщі. Але був бар’єр в отриманні посвідки на проживання. За польськими законами потрібно мати польське походження батьків або займатись підприємницькою діяльністю. Багато українців скористалися першою умовою та зробили собі Карту поляка. Ті люди, у кого не було польського коріння, почали вивчати питання про підприємницьку діяльність у Польщі. Про це читайте далі.

Що потрібно щоб відкрити бізнес в Польщі

Бізнес в Польщі

Хто може відкрити бізнес у Польщі? Українці, які легально перебувають у Польщі та мають PESEL – податковий ідентифікаційний номер, можуть відкрити в цій країні бізнес.

Якщо ви іноземець, який проживає в Польщі, ви повинні зареєструватись – тоді автоматично отримаєте номер PESEL. Якщо ви не можете зареєструватися або якийсь офіс для цього вимагає від вас номер PESEL – подайте заявку на його отримання.

 PESEL для біженців з України. Як його зробити, і для чого він потрібний?

Цей документ має велике значення у цій країні. Він дозволить українцям повною мірою скористатися допомогою від польського уряду. Завдяки цьому номеру громадяни України отримують право на легальну роботу.

Як отримати PESEL українцю та які документи йому потрібні

Усі іноземці, які проживають у Польщі, коли проходять реєстрацію, автоматично одержують номер PESEL. Цей номер знадобиться українцям, наприклад, під час подання заяви на отримання грошової допомоги. Він також потрібен при відкритті банківського рахунку, а також при оформленні кредиту та інше.

Для отримання номера необхідно виконати спеціальну процедуру. На щастя, вона скорочена до абсолютного мінімуму. Тому номер PESEL українець може отримати швидко та без зайвих формальностей.

Для отримання цього документа необхідно подати заяву до офісу місцевого управління. Причому дозволено подавати електронну форму заяви онлайн.

Зрештою громадяни України одержують:

 • документ зразка посвідчення особи;
 • номер PESEL;
 • доступ до довіреного профілю;

Під час подання заяви на PESEL потрібно вказати свій E-mail, номер телефону та згоду на створення електронного підпису у довіреному профілі. Завдяки цьому можна буде оформити його через інтернет.

Щоб легально проживати у Польщі, необхідно відповідати хоча б одній із двох обов’язкових умов:

 • мати дозвіл на проживання;
 • легально приїхати до країни з 24,02. 2022 року з України.

При отриманні PESEL важливо створити довірений профіль. З його допомогою можна зареєструвати онлайн бізнес на цьому порталі. Ще з ним можна підтверджувати свою особу та підписувати електронні документи, які ви надсилаєте до державних установ. Для цього у заяві слід додати:

 • електронну адресу;
 • телефонний номер мобілки;
 • згоду на внесення до реєстру своїх контактів;
 • згоду на підтвердження довіреного профілю.

Як зареєструвати бізнес: основні етапи

Ті українці, хто хоче створити бізнес, повинні знати, що в Польщі багато можливих форм підприємницької діяльності. Можна розпочати із найпростішого – індивідуального підприємництва чи громадського товариства.

Насправді польські підприємці, які тільки починають свою справу, обирають одну з двох форм: індивідуальне підприємництво чи громадянське товариство. Очевидно, українським підприємцям треба на це звернути увагу.

Принципи їхньої діяльності закріплені у польському законодавстві про підприємництво. Поляки їх обирають із двох причин: проста реєстрація та невисокі витрати при подальшому веденні бізнесу.

Що відрізняє їх одне від одного? Так само як і в Україні – індивідуальне підприємство належить одній людині, а громадянське товариство керується як мінімум двома партнерами.

Можна займатись підприємництвом, так званою незареєстрованою діяльністю. Це можливо тоді, коли отриманий місячний дохід від підприємницької діяльності не перевищує половини мінімальної заробітної плати в країні, і якщо особа не провадила жодної підприємницької діяльності протягом останніх 60 місяців.

Інші форми діяльності:

 • повне товариство;
 • командне товариство;
 • товариство на довірі;
 • акціонерне товариство;
 • товариство з обмеженою відповідальністю.

Перераховані форми підприємницької діяльності вважаються складними і не рекомендуються підприємцям початківцям.

Фізична особа підприємець у Польщі

Індивідуальне підприємництво – це бізнес, керований одним власником. Насправді, крім вимоги бути повнолітнім для відкриття такого бізнесу, не потрібно виконувати жодних додаткових умов.

Індивідуальне підприємство – це справді гарна форма діяльності для новачка, бо тут розвиток бізнесу залежить від власника.

Він сам обирає нішу діяльності компанії, напрямок її розвитку, а також встановлює робочий час, роботу у святкові та вихідні дні.

При цьому потрібно пам’ятати, що підприємець несе повну відповідальність і зі зростанням компанії у нього може не вистачити часу на відпочинок у вихідні або свята.

Відповідальність також поширюється на фінансові зобов’язання – ФОП не є юридичною особою, тому підприємець відповідає за бізнес усім своїм майном.

До переваг індивідуального підприємця можна віднести можливість спрощеного бухгалтерського обліку.

Така пільга поширюється на підприємців доти, доки оборот від діяльності їхнього бізнесу у поточному податковому році не перевищує 2 000 000 євро.

Для платника податків, який раніше не мав справи з бухгалтерією, це буде великим плюсом, адже замість повних бухгалтерських книг тут потрібні лише конкретні записи.

Залежно від того, яка форма оподаткування доходів буде обрана, це буде податкова книга доходів та витрат або книга обліку доходів.

Облік можна вести у вигляді роздруківок на папері або за допомогою комп’ютерних програм. В даний час підприємець може вибирати, що йому зручніше відповідно до вимог податкового законодавства.

Як розпочати свій бізнес – все про формальності

З того часу, як у 2011 році почав діяти Центральний реєстр та інформація про економічну діяльність, питання про те, як розпочати власну справу, значно спростилося. Можна подати документи в будь-якому місті в офіс мерії і навіть через Інтернет, раніше можна було тільки за місцем проживання,

Сьогодні більшість формальностей виконується із заповнення однієї форми – CEIDG-1. У ній підприємець заповнює всі дані про майбутню компанію та вказує обрану форму оподаткування прибутку.

Крім цього документа, щоб провести реєстрацію бізнесу у Польщі, потрібно:

1). Вибрати собі форму підприємницької діяльності.

2). Створити статут. У Польщі статутний капітал фірми, щонайменше – 5 000 злотих. Більше може бути, але це впливає на вартість реєстрації, вона буде дорожчою. Для приватних підприємців статутний капітал не вказується.

3). Далі потрібно подати заяву до офісу обліку підприємницької діяльності для реєстрації. Після цієї процедури з’явиться запис у Національному судовому реєстрі. Все, підприємець стає офіційною юридичною особою.

4). Отримати статистичний номер – REGON. Без цього номера бізнесмен не має права працювати. Для приватних підприємців можлива процедура отримання номера онлайн.

5). Відкрити у будь-якому польському банку рахунок на юридичну особу.

6). Пройти реєстрацію у польському казначействі.

7). Зареєструватись у податковій інспекції, щоб отримати податковий номер – NIP. Вирішити питання з ПДВ.

8). Пройти реєстрацію в органах місцевого соцстраху.

9).Замовити в майстерні печатку із зазначенням реєстраційного номера, повної назви компанії, контакти.

Форми CEIDG-1 можна подати до міської адміністрації декількома способами. В електронному вигляді на сайті CEIDG. Там можна заповнити заяву, завіривши її електронним підписом та відправити до офісу.

Другий альтернативний спосіб: завантажити із сайту та заповнити форму, потім роздрукувати її та віднести до офісу.

Звичайно, можна бланк форми взяти в офісі, заповнити його вручну, підписати та віддати клерку.

Реєстрація форми CEIDG-1 у системі замінює реєстрацію компанії. Але, потрібно буде виконати ще пару формальностей у податковій інспекції та у соцстраху для оформлення ZUS, у перекладі це «Управління соціального страхування». У Польщі це дуже серйозна державна установа, яка займається медичним страхуванням та пенсійним забезпеченням людей.

Підприємець-початківець, який зареєстрував індивідуальне підприємство, може скористатися пільгою по внесках ZUS: він може сплачувати внески ZUS протягом перших 24 місяців ведення бізнесу в меншій сумі або скористатися державною допомогою.

Оформляючи страховку ZUS, майбутній підприємець може подати форму ZUS ZUA чи ZZA разом із формою CEIDG, тоді йому не потрібно окремо робити ZUS. Однак, якщо форма заявки не подається до ZUS із CEIDG, її необхідно подати протягом семи днів після заснування компанії.

Як українцю купити бізнес у Польщі

Якщо людина бізнесмен з України, вміє керувати бізнесом та хоче купити компанію, то тут треба розуміти одну тонкість цього процесу в Польщі. У них не можна продавати індивідуальну діяльність, оскільки цей процес пов’язаний із людьми, а торгівля людьми у Польщі заборонена. Отже індивідуальну діяльність купити не зможете.

ФОП тісно прив’язаний до свого індивідуального підприємства. Адже назва його бізнесу включає його прізвище та ім’я. Крім того PESEL компанії та її власника той самий. Тому свою справу ФОП продати не може, але може продати лише частину компанії у вигляді акцій.

Купити можна товариство з обмеженою відповідальністю, але, по суті, людина купує просто зареєстрований бізнес.

Далі необхідно перевірити, чи існує створена компанія. Для цього необхідно перевірити її наявність у польському судовому реєстрі.

Далі, якщо все нормально, можна скласти договір про купівлю та завірити його у нотаріуса.

Після цих дій слід зробити перереєстрацію бізнесу в польському судовому реєстрі. Тоді ж змінюється назва, контакти, статутний капітал тощо.

Резюме

Як побачимо, що відкрити свою справу в Польщі, не такий вже й складний процес. Практично багато формальностей спрощено, тому підприємці з України можуть відкрити бізнес у Польщі без особливих проблем.

Як створити гарне ім’я для інтернет-магазину

Гроші на халяву — секретні способи отримати халявні гроші