Новий правовий статус українців у Польщі

Як повідомляють засоби масової інформації Польщі, президент підписав спеціальний закон, який надає широкі права для іноземців, які тікають від війни в Україні. Після розробки фахівцями всіх статей закону, його назвали спецзаконом та опублікували у польських засобах масової інформації, зокрема у «Законодавчому віснику». Цей документ визначає права українців, які приїжджають до Польщі безпосередньо з України через російсько-український військовий конфлікт. Суть цього законодавчого акту полягає у дотриманні українськими біженцями правил легального проживання та легальної роботи в цій країні. Як пояснюють юристи, Закон почав діяти з 24.02.2022 року та має зворотну силу.

Докладніше викладено у статті.

Набуття статусу UKR та легалізація українців у Польщі під час війни

Новий правовий статус українців у Польщі

Цей правовий акт врахував усі побажання уряду України та коментарі польських юристів щодо правового статусу громадян України, які рятуються від війни, та внесли суттєві доповнення. Закон з доповненнями конкретно вказує на те, що легальним перебуванням українців у Республіці Польща вважається лише в тому випадку, коли особа «в’їхала» на простори Польщі законно, з теренів України саме після 24.02.2022 року і подала заяву про своє бажання залишитися жити та працювати в Польщі.

Так ось згідно з цим спец. законом у польських чиновників, які оформлятимуть статус для українця, вийшла спеціальна інструкція, в якій детально розповідається, як правильно проводити цю процедуру. Для заявника в цій інструкції нічого цікавого немає, там переважно технічна інформація: як правильно оформляти документи, як брати відбитки пальців та інше.

Але є дещо цікаве, що біженцям необхідно знати, поки вони перебуватимуть на території Польщі під цим законом.

Що таке статус UKR?

Так, от той первинний статус, який раніше називали «Первинною легалізацією», у цих документах вже має конкретну назву – це статус UKR. А сам процес легалізації, який відбуватиметься, називається «Процедура UKR». Після легалізації людина отримує ідентифікаційний номер UKR.

Отже, це потрібно знати тим біженцям, які будуть знаходитися за цим спеціальним законом у Польщі. Вони повинні чітко відповідати на запитання: «На якій підставі в Польщі?» – відповідати за статусом UKR.

Закон також передбачає застосування особливих правил до громадян України, які мають Карту Поляка та їх найближчих родичів. Легальне перебування вищезгаданих громадян можливе 18 місяців (починаючи з 24 лютого 2022 року).

Громадяни України, які в’їхали до Польщі через інший кордон, не з України – позбавляються прав, які випливають із спецзакону. Те саме стосується і людей, які приїхали до Польщі до 24 лютого цього року. До цієї категорії осіб застосовуються положення Закону про іноземців, що пов’язано із суворим дотриманням формальних правил легалізації їхнього перебування в Польщі.

Що таке спеціальний Pesel та хто його отримує

Раніше, до набрання чинності поправок до Закону про українських біженців, українці, які в’їжджали на територію Польщі, проходили легалізацію за спеціальним законом і набували статусу тимчасового біженця та всіх переваг цього статусу.

І основною дією в цьому процесі було отримання Pesel. У Польщі це спеціальний номер, подібний до українського ідентифікаційного коду. З перших днів дії українці отримували цей номер так само, як поляки.

Так ось із введенням змін до польського закону в березні місяці, біженець, який підпадає під норми спеціального закону, отримує не звичайний Pesel, за звичайною процедурою, а спеціальний Pesel, який містить усі дані про українського біженця.

Тобто людині не потрібно писати заяву на легалізацію, не потрібно отримувати підтвердження від прикордонників – це буде вже в комплекті. У випадку, якщо людина не підпадає під норму спезакона, її заявка розглядатиметься у звичайному режимі і особа отримає звичайний Pesel.

Як українському біженцю не втратити статусу UKR

Буває, що українці, які вже заїхали до Польщі та отримали статус UKR,   хочуть з’їздити додому в Україну. Але тут вони можуть зіткнутися з деякими підводними камінчиками, про які вони навіть не здогадуються.

Так ось, перше, що обов’язково має зробити іноземець, який збирається покинути Польщу – це повідомити ZUS про те, що він виїжджає з країни. Відповідно до норм польського законодавства, якщо біженець виїжджає з Польщі на термін більше 30 днів, то він втрачає статус UKR і втрачає право на допомогу. А, якщо гроші, які отримав як допомогу не повернув, то заплатить штраф.

Про яку допомогу йдеться? Так ось українець повинен повідомити страхову компанію лише в тому випадку, якщо він зареєструвався на допомогу, яка виплачується щомісяця.

В основному це соціальні виплати «Сім’я 500+», «Сімейний капітал» та дофінансування дитячого садка. Щодо таких виплат, як 300 злотих, що людина отримує для адаптації та допомога від ООН, які виплачуються іншими відомствами, вони жодного відношення до UKR не мають. Тому  про них не треба нікого попереджати.

В офіційному Статуту страхової компанії ZUS говориться, що іноземці, які виїжджають з Польщі на час більше 30 днів, повинні повідомити про це компанію. Інакше вони будуть змушені повернути отримані кошти зі штрафними відсотками. А в більш серйозних випадках компанія може розпочати справу про шахрайство і внаслідок чого зроблять депортацію та заборону на в’їзд на територію Європейського союзу.

Кому не потрібно повідомляти страхову компанію при виїзді з Польщі

Коли люди дізнаються цієї інформації, вони лякаються і починають про всяк випадок повідомляти компанію. По-перше, не потрібно повідомляти ZUS тим людям, які не отримували жодної допомоги та не реєструвалися на них, а також ті, хто не реєструвався на статус UKR та не отримував допомогу.

Друга категорія – це люди, які не планують виїжджати за межі території Польщі більш ніж на 30 днів. Тобто якщо людина планує поїхати додому на якийсь короткий термін, то в такому разі повідомляти ZUS не потрібно.

Щоб ви розуміли, що ZUS має свої способи перевірки іноземця, і знає знаходиться він на території Польщі чи ні. Оскільки всі виплати на допомогу відбуваються лише в тому випадку, якщо іноземець знаходиться на території Польщі.

Так ось ZUS може перевірити дітей на факт відвідування школи та дитячий садок.

Контроль здійснює за реєстром застрахованих осіб або ж перевірити реєстр прикордонної служби на предмет перетину кордону, або зробити запит в аналогічні служби в інших країнах Європейського Союзу на предмет призначення допомоги в цих країнах.

Чому не можна хитрувати і розраховувати на отримання допомоги в незаконний спосіб?

Так ось з останнього абзацу відразу можна зрозуміти, що деякі люди ставили питання: «Чи можна подати на допомогу в Польщі, а потім переїхати в іншу країну, наприклад, у Німеччину і отримати допомогу ще там».

Категорично – ні. Система контролю в Євросоюзі пов’язує всі країни цього союзу. Є єдиний реєстр, за яким перевіряють кожного заявника на отримання допомоги. Тому якщо людина зареєструвалася в одній країні і почала там отримувати гроші, то зареєструватися в іншій країні вона не зможе.

Чи потрібно повертати гроші за допомогу, якщо раптом людина виїжджає з Польщі?

Так от ті гроші, які біженці отримували під час свого легального проживання на території Польщі, наприклад на своїх дітей, їх повертати не потрібно. А от якщо ви плануєте достроково їхати з Польщі, то, всі інші виплати повернути потрібно.

Так ось, щоб поінформувати ZUS можна або особисто піти в офіс відділенні страхової компанії і повідомити про свою відмову від грошей, або зробити це онлайн, що звичайно робиться набагато простіше. Тому обов’язково зробіть цю процедуру, якщо плануєте покидати Польщу.

Висновки

Як би там не було, але Польща не дивлячись на витрати не заплановані в кошторисі країни протягнула руку допомоги постраждалим українцям.

Терміново створене законодавство відносно порятунку біженців з України  дають українцям реальну можливість для легального проживання в Польщі та отримання роботи.

Польщею прийнято Закон про біженців з України

Навички, необхідні для успішного підприємця

Як українцю отримати Карту Поляка, не маючи польського походження

error: Вміст захищений!!