Як українцю отримати Карту Поляка, не маючи польського походження

Отже, мова піде про Карту Поляка, що це таке і навіщо вона потрібна українцю. По-перше, вона потрібна, щоб без жодних перешкод відвідувати країни Євросоюзу, тобто Шенгенську зону. По друге, цей документ дає можливість отримати безкоштовно національну візу категорії D на рік. Karta Polaka дозволяє українським абітурієнтам безкоштовно здобувати освіту у польських ВНЗ, та багато іншого. А як її отримати дізнаєтесь із статті.

Карта Поляка для українця без польського корінням: інструкція як її отримати

Як українцю отримати Карту Поляка, не маючи польського походження

 Karta Polaka – це документ, що підтверджує належність її власника до польського народу. Її власник має всі права та привілеї, що випливають із закону про Карту Поляка, прийнятого парламентом республіки Польща у 2007 році.

Історична довідка

Спочатку цей документ був прийнятий урядом республіки Польща з метою підтримки споріднених етнічних та мовних цінностей польського народу. Однак згідно зі змінами закону про Kartu Polaka та внесені поправки до закону про громадянство у 2017 році власникам цього документу надається право претендувати на польське громадянство.

Також варто зазначити, що раніше її міг отримати лише громадянин колишнього Радянського союзу. Проте, починаючи з 2019 року, це посвідчення може отримати громадянин будь-якої країни світу, підтвердивши своє польське походження.

Фактично, Карта Поляка надає володарю всі права громадянина республіки Польща. З нею іноземець може проживати, працювати, відкрити бізнес, безкоштовно здобувати освіту в Польщі. Цей документ надає можливість користуватися безкоштовним медичним обслуговуванням європейського рівня.

Додатково власник карти має можливість претендувати на фінансову підтримку від держави, а також мати пільги на проїзд у громадському транспорті. Винятком є лише виборче право та заборона працювати у державних установах на керівних посадах.

Щодо процедури оформлення Karty Polaka

Розглянемо її поетапно.

1).Перший етап – це краще звернутися до українських компаній які проаналізують ваше сімейне дерево, пошукають потрібні документи в архівах і підготують ваше досьє для подачі в польське представництво.

Від вас потрібно лише внутрішній та закордонний паспорти, актуальна фотографія 3 х 4 см, сертифікат знання польської мови або документ про навчання на території Польщі. Ці документи можуть замінити перевірку знання польської мови у консула.  Для неповнолітніх треба дати свідоцтво про народження та паспорти обох батьків, а також заяву на видачу Карти Поляка.

2). Етап номер два. Запис на співбесіду до польського консульства у регіоні в якому ви прописані.

3). Третій етап. У призначену дату вам необхідно відвідати консульство для подання документів та проходження співбесіди у консула. Щоб успішно пройти співбесіду, вам необхідно володіти польською мовою на рівні Б1, знати польські традиції та звичаї, а також орієнтуватися в історії цієї країни.

Співбесіда у консула

З найважливіших аспектів отримання Карти Поляка є знання польської мови, оскільки співбесіда з консулом проходить польською мовою, але ніхто не очікує від вас мови як у Болеслава Пруса.

Однак ви повинні розуміти, про що з вами говорить консул і вміти виразно і грамотною мовою відповідати на всі питання співбесіди. Треба розуміти, що це не університетський іспит.  Головне завдання консула при спілкуванні з кандидатами визначити наскільки щирі їх бажання підтвердити своє польське коріння, ніхто не прагне завалити співрозмовника.

Декілька важливих моментів на які необхідно враховувати при проходженні співбесіди

На інтерв’ю питатимуть про речі звичні для польських громадян. Співбесіда проходить у консульстві за місцем вашої прописки. Однак запам’ятайте що як тільки ви переступите поріг консульства все спілкування з вами вестиметься польською мовою від охоронця до самого консула тому не дивуйтеся якщо всі будуть звертатися до вас польською.

Передбачити, що саме вас запитають на співбесіді неможливо. Однак виходячи з досвіду експерти склали список питань які задають найчастіше. Тому щось з цього списку можуть запитати.

Основні теми які запитують під час співбесіди – це розповідь про себе, наприклад, скільки вам років, де ви працюєте, де живете, чи маєте дружину. У жінок можуть запитати чи заміжня, чи є діти, які у вас хобі і таке інше.

Оскільки співбесіда триває в середньому від 10 до 20 хвилин, є кілька питань, які у вас запитають в обов’язковому порядку.

Хто ви за походженням або хто ви за національністю. На питання про те, хто ви за національністю існує тільки одна правильна відповідь – ви повинні відповісти що вважаєте себе поляком або полькою.  Для багатьох  людей така відповідь логічна. Однак бувають заявники, які відповідають на це питання інакше, наприклад, що він українець, і це буває єдиною причиною перенесення співбесіди.

Розпитують про родичів поляків, про історію Польщі, про основні історичні події, географію Польщі, національні символи, традиції та звичаї поляків, національні польські свята, а також відомі польські діячі, письменники, артисти, художники та вчені.

Отримати відмову у видачі Карти Поляка після співбесіди не реально, її просто перенесуть, вимагаючи від вас краще підготуватися. Тому якщо з першого разу вам не вдалося отримати позитивну відповідь від консула ви її обов’язково отримаєте за другим або третім разом.

Основна тема яку обов’язково не минуть, це розповідь про родичів поляків,   які стали підставою для отримання Карти Поляка.  Хто з ваших родичів був поляком або полькою, де жив ваш польський родич, до якого костелу ходив, що розповідав вам про Польщу.

Якщо ви є членом будь-якої польської громади або організації обов’язково про це треба повідомити та принесіть грамоти, виписки з документів про ваші активні дії, або запрошення з цієї організації, якщо такі у вас є, бо  це також допоможе вам отримати позитивний результат.

Перед тим, як йти на співбесіду почитайте про політичну ситуацію в країні, хто президент та прем’єр-міністр. Експерти радять перед тим як йти на співбесіду заздалегідь підготуйте розповідь про себе про своїх польських предків та про те чому вам так важливо отримати Карту Поляка. В своєму оповіданні ви можете згадати якісь польські традиції які постійно підтримуються у вашій родині. Наприклад, які страви з національної кухні готуєте і в який костел ходите, якщо такий є у вашому місті.

 Напишіть собі цю інформацію заздалегідь, перечитайте та вивчіть її, надалі це сильно вам допоможе при спілкуванні з консулом і допоможе уникнути зайвого хвилювання під час розмови.

4). Завершальний етап – розгляд  документів та отримання картки поляка

Після закінчення приблизно 40 днів після перевірки документів ви отримаєте запрошення до консульства де в урочистій обстановці консул вручить Карту Поляка.

Чи можна  отримати Kartu Polaka без польського коріння  

Навіть якщо людина не має польського коріння шанси на отримання Карти Поляка все рівно є.

В переліку законодавчих підстав для отримання посвідчення Karty Polaka є такий пункт, що дозволяє згідно письмового свідоцтва, виданого Українсько-польським товариством, яке діє на  теренах України у вашому регіоні та який підтверджує участь кандидата у діяльності товариства. В довідці має бути підтверджений термін діяльності не менше як три роки.

Просування молодого сайту в пошукових системах

Як переїхати до Польщі на ПМП — 7 дієвих способів

Бізнес на здачі квартири в оренду: опис, плюси та мінуси