Як переїхати до Польщі на ПМП – 7 дієвих способів

За польською статистикою від сьогодні у Польщі проживає на постійній основі легально понад 250 тисяч українців, вони мають дозвіл на проживання в цій країні. За даними польської установи у справах іноземців, це переважно люди віком до 40 років. Причому 73% з них приїхали до Польщі на роботу і близько 5% вступили на навчання до польських навчальних закладів. Люди, які приїхали з України за безвізом, можуть жити в європейських країнах протягом 90 днів. Але, як стверджують фахівці офісу з кожним роком українці живуть у Польщі триваліший термін. З кожним місяцем від українців надходять заяви на отримання посвідки на проживання (karta stałego pobytu) дедалі більше.

Як отримати дозвіл на проживання в Польщі читайте далі.

Як українцю переїхати до Польщі на постійне місце проживання: 7 робочих способів

Як переїхати до Польщі

За статистичними даними у Польщі, на початок 2021 року перебувало понад один мільйон громадян України.

У статті йдеться про можливість переїзду в Польщу та отримання посвідки на проживання використовуючи легальні варіанти – це трудова міграція, здобуття освіти, відкриття своєї справи або своєї компанії.

1. Перший найпростіший спосіб – переїзд до Польщі для навчання

Тут у дорослих є два варіанти:

 • перший варіант – це навчання у приватному чи державному вузі
 • навчання у поліцеальній школі.

Спочатку поговоримо про поліцеальну школу (після ліцейна). Вона є аналогом українського технікуму або коледжу, в якому можуть навчатися дорослі люди від 18 років до 50 років.

Більшість цих шкіл пропонують безкоштовне навчання. Але є навчання за платною програмою і коштує зовсім недорого, у кожній школі по-різному, десь від 20 до 40 євро на місяць. Там є різні форми навчання: очне денне або вечірнє. Так, що навчання можна поєднувати з роботою

Для вступу на навчання не потрібні якісь мовні сертифікати або щось таке інше. Тобто абітурієнту тільки потрібно зв’язатися з адміністрацією школи та виконати деякі формальності, які написані у «Правилах вступу».

Ще один плюс цього варіанту в тому, що вступати на навчання в поліцеальну школу можна двічі на рік: у вересні та лютому.

Поліцеальна школа дає робітничу професію, наприклад, можна вчитися на:

 • помічника стоматолога;
 • масажиста;
 • ортопеда;
 • спеціаліста у сфері охорони навколишнього середовища;
 • інспектора з охорони праці;
 • майстриню манікюру;
 • перукаря;
 • кухаря;
 •  стиліста;
 • візажиста;
 • косметолога.

Тобто на спеціальностіу сфері послуг, за якими можна знайти роботу. Крім того можна вчитися на спеціальності за якими можна відкрити свою справу, наприклад, отримати професію:

 • у сфері готельного бізнесу;
 • у галузі туризму;
 •  бармена;
 • флориста;
 • бухгалтер;
 • системного адміністратора.

Насправді, список може бути дуже великий, тому що вибір спеціальностей на будь-який смак. Його можна побачити на сайтах поліцеальних шкіл.

Після того, як виберете направлення навчання, зв’яжіться з адміністрацією закладу онлайн і просите запрошення на навчання. На підставі цього запрошення відкриваєте візу на термін навчання та приїжджаєте до Польщі. Далі можете подавати документи на отримання посвідки на проживання, у польському варіанті це «Карта побуту».

Другий варіант – це вступ на навчання до польського університету

Польські університети дають випускнику два вчених ступеня: бакалавр та магістр.

Українські випускники середніх навчальних закладів, чи то школи, технікуму чи профтехучилища, можуть вступати на перший курс будь-якого університету на здобуття першого ступеня – бакалавр.

Навчання триває у гуманітарних ВНЗ – три роки, а у технічних – 4 роки. Після отримання ступеня бакалавр, можна вступати до магістратури. Термін навчання – 2 роки.

У Польщі навчання у державних університетах для громадян Польщі безкоштовне. Для іноземців навчання у Державному виші коштує до 2000 євро. Але для українців, які володіють польською мовою на високому рівні та з високим балом атестату, є бонуси: їм виділяють стипендію, або звільняють від оплати.

Студенти з України, які мають «Карту поляка» навчаються на загальних підставах із польськими студентами – безкоштовно. У польських університетах діє розгорнута форма стипендіальної програми.

Найбільш поширені стипендії для студентів, які мають гарні показники у навчанні. Розмір стипендії від 450 (середній бал 4,2) злотих на місяць, до 850 злотих на місяць (середній бал 4,8).

Далі студенти можуть отримувати додатково до стипендії за навчання плюс стипендію за спортивні та інші досягнення у розмірі щонайменше 450 злотих, максимум 850 злотих на місяць.

А також надають соціальні стипендії для студентів, які перебувають у тяжкому матеріальному становищі.

Міністерська стипендія за високі показники у навчанні у розмірі 15 тисяч злотих сплачується один раз.

Для вступу на навчання україньцю потрібно зайти на сайт університету онлайн завантажити список документів, заповнити ці бланки та надіслати звичайною поштою до навчального закладу.

Секретаріат університету надішле запрошення на навчання. Вступних іспитів в університетах немає, українське ЗНО не потрібне.

На підставі запрошення робите візу і потім вже під час навчання робите дозвіл на проживання тимчасове ПМП. Великий плюс, який дає польська освіта, це, крім того, що людина отримує спеціальність, вона ще вивчає польську мову.

В університетах Польщі потрібно навчатись польською мовою. Є програми з яких можна навчатися англійською та українською мовами

Ще один класний варіант переїзду на навчання – це курси польської мови.

Якщо українець записується на якийсь довгостроковий курс польської мови, наприклад, на півроку чи рік, то мовна школа також надсилає запрошення на навчання. Абітурієнт на це запрошення робить візу, і приїжджає до Польщі.

Далі вже будучи курсантом шукаєте роботу, робите Карту побуту і залишаєтеся надовго в Польщі. Як правило, першу карту побуту дають на 3 роки, далі можна отримати постійний побут на 10 років.

Трудова міграція – теж реальний спосіб отримати тимчасовий дозвіл на проживання

Головне приїхати на роботу і тут, щоб залишитися надовго варіантів дуже багато. Але, щоб приїхати до Польщі, то найоптимальніший варіант – це подавати своє резюме на польські веб-сайти з вакансіями. Також можна подавати резюме безпосередньо в компанії, де вас запросять на співбесіду. У разі коли іноземця приймають на роботу, то дають документи для оформлення побуту.

Відкрити бізнес у Польщі

Це можна зробити навіть онлайн, не перебуваючи у Польщі. Можна вибрати вид підприємницької діяльності і через 10 днів отримати витяг із судового реєстру про те, що фірма створена. Реєстрація у податковій інспекції також відбувається автоматично.

На підставі цієї виписки робите «візуD», а потім отримуєте посвідку на проживання по приїзду до Польщі. Однак дозвіл на проживання можна отримати тільки в тому випадку, якщо ваш бізнес має постійний дохід щонайменше 200 євро на місяць.

Такий спосіб чудово підходить для малого бізнесу. Дуже багато українців, які хочуть у Польщі розпочати бізнес та роблять для цього перші кроки, вони, звичайно, зустрічаються з багатьма проблемами.

Тому є спрощений варіант відкрити свою справу – це переїзд у Польщу через бізнес-інкубатор. Це компанії, фонди чи державні організації, які створені задля підтримки підприємництва. У Польщі функціонує кілька типів бізнес-інкубаторів із різними методами роботи.

Популярністю користується бізнес-інкубатор «Twoj StartUp» – це найбільший сервіс у Європі. Його функціонал полягає надання оренди клієнту для його діяльності.

Підприємець сплачує фіксовану суму у проект «Твій стартап», а це 250 злотих на місяць. Натомість йому надається спеціальний субрахунок у банку та мобільний додаток для виставлення рахунків інвойсів його клієнтів від імені «Twoj StartUp».

Також у підприємця буде доступ до юридичного відділу, який допоможе йому підготувати всі необхідні документи для початку бізнесу: договори, угоди та інші офіційні папери. Тому у зв’язку з тим, що легально підприємець оформляє в оренду діяльність цієї компанії, всі договори з його клієнтами будуть підписані не від його імені, а від імені цієї організації.

Ще один плюс у співпраці з бізнес-інкубатором у тому, що вони не мають мінімального періоду інкубації. Якщо клієнт вирішує закінчити співпрацю з цією організацією, то йому треба буде повідомити їх про це протягом місяця.

Також не існує максимального періоду співробітництва, і людина може тестувати свою ідею стільки, скільки їй потрібно.

 І, звичайно, найголовніший плюс у співпраці з бізнес-інкубатором у тому, що клієнт може подати документи на тимчасовий дозвіл на проживання, та дозвіл на роботу на підставі діяльності в інкубаторі. А, це набагато легше і дешевше, ніж подавати документи на «проживання» на підставі свого власного бізнесу, який підприємець веде особисто.

Також саме сервіс «Твій стартап» готує необхідні документи для подання їх на отримання легального проживання в Польщі без якоїсь додаткової оплати.

Тому якщо у вас вже є якась діяльність в Україні або ви хочете розпочати її в Польщі, і у вас є мінімальний бюджет на те, щоб платити бізнес-інкубатору, то сміливо оформляйте співпрацю. Бо бізнес-інкубатор – це прекрасний варіант для переїзду до Польщі, особливо у сфері, наприклад, IT індустрії. Такі бізнеси вони охоче беруть у співпрацю.

Переїзд до Польщі з урахуванням свого польського походження

Для цього треба поговорити зі своїми родичами. Може хтось із бабусь чи дідусів мають польське коріння. У такому разі ви можете отримати Карту поляка. Тому добре вивчіть свій родовід. Якщо ви доведете, що у вас є в роду поляки, то ви можете отримати національну візу на рік. До Польщі ви можете приїхати по цій національної візи, а потім протягом кількох місяців отримати ПМП.

Також Картою поляка можна набагато швидше отримати громадянство. Карта поляка дає змогу легально працювати в Польщі без дозволу на роботу.

Карта поляка дає можливість на безкоштовне навчання та отримання стипендії, яка передбачена для іноземців, які здобувають освіту в Польщі.

Державна освітня програма «Хороший старт у Польщі»

Ця програма працює від польського інституту громадського співробітництва TravelHouse. Кожен українець, хто бажає переїхати до Польщі, може пройти спеціальне навчання по цій програмі про життя в Польщі. Інститут видає учаснику свідоцтво про зарахування на курс та договір про співробітництво. Ці документи є основою для отримання національної візи.

Поїхати треба до польського міста Вроцлава на три місяці або навіть на рік. Жити можна у гуртожитку, кімната коштує від 15 євро на добу. Можна навіть працювати в різних недержавних організаціях, або навіть у медіа структурах. Але найголовніше – це отримати документи для легалізації.

Резюме

Стаття дає поняття українцям, як легально приїхати до Польщі та отримати дозвіл на проживання.

Для цього спочатку по можливості оформіть тимчасову «Карту побуту», а потім постійну «Карту побуту». Це означає, що іноземець одержав дозвіл на постійне місце проживання в Польщі.

На всіх етапах отримання «Карти побуту» потрібно, щоб іноземець мав серйозні підстави для перебування в Польщі: навчання, робота або свій бізнес.

Надалі можна отримати громадянство Польщі за умови, що перебування іноземця у цій країні весь період було легальним.

Бізнес на здачі квартири в оренду: опис, плюси та мінуси

Як скласти маркетинговий план для вашої фірми

Бізнес в Польщі для українців — покрокова інструкція