Що таке NFT-токени і як на цьому заробити

Чому цифрові файли б’ють рекорди на аукціонах? Чи є NFT примхою чи це провісник нової тенденції в електронній комерції, потенціал якої ми поки що не можемо передбачити?

Хоча торгівля токенами існує з 2017 року, саме у 2021 році NFT увійшов у мейнстрім, і його популярність різко зросла. 11 березня 2021 року британський аукціонний будинок Christies продав за 50,3 мільйона фунтів стерлінгів цифровий твір художника Майка Вінкельмана Everydays: The First 5,000 Days, відомий як Beeple. Це був символічний колаж із 5000 відбитків, які він зробив. Хоча раніше художник продавав свої цифрові роботи по 100 доларів за штуку.

Що таке NFT?

Що таке NFT-токени і як на цьому заробити

NFT (non-fungible token) – це так званий необмінний токен. Унікальний цифровий сертифікат власності, існування якого зафіксовано у блокчейні. Цей термін стосується лише свідоцтва про право власності, а не об’єкта як такого.

NFT може бути будь-яким цифровим об’єктом. Зображення, мем, відео, аудіофайл, текст, фрагмент програмного коду, 3D-об’єкт, витвір мистецтва або колекційний предмет. NFT переважно використовуються на ринку мистецтва для підтвердження справжності цифрових творів. З практичної точки зору, NFT – це посилання на стокенізовану версію придбаного об’єкта.

Сила NFT полягає у її унікальності. Так само як існує лише один оригінал Мони Лізи, у випадку із запатентованим об’єктом існує лише одна його версія. Він має цифрову форму та виглядає ідентично оригіналу.

Але NFT – це той об’єкт, який він представляє. Клієнт, який купує NFT, отримує лише право власності на токен. Він може залишити його собі або з часом перепродати через створені для цього біржі, якщо, наприклад, його ринкова вартість зросте. Як правило, власник токена не набуває авторських прав на контент, не може відтворювати його або використовувати з комерційною метою, якщо в умовах договору не зазначено інше.

Мода чи революційна технологія?

Швидкість підтвердження права власності не заважає інвесторам та колекціонерам вкладати серйозні суми на ринок NFT. Перший твіт засновника Twitter Джека Дорсі було продано за 2,9 мільйона доларів. А оригінальний код, написаний Тімом Бернерсом-Лі, одним із творців Всесвітнього павутиння, за $5,43 млн.

Хітом 2021 стали піксельовані аватари з колекції CryptoPunks, що складається з 10 000 примірників. Найдорожчий номер CryptoPunk #7523 був проданий за 11,75 млн. доларів. Те саме було і з проектом Bored Ape Yacht Club, настільки ж багатою колекцією малюнків мавп. Тут, крім того, токен є членською картою спільноти яхт-клубу.

Граймс, канадська співачка та візуальний художник, колишній партнер Елонна Маска, продала цифровий витвір мистецтва майже за 6 мільйонів доларів. На польському задньому дворі співачка Дода відсканувала власне тіло у 3D та розділила зображення на 400 частин. Стартова ціна деяких із вже виставлених на аукціон фрагментів головоломки – як написала художниця у Instagram – становить 200 доларів.

Додамо, що NFT став словом 2021 за версією Collins Dictionary, випередивши кліматичну тривогу, криптовалюту або метавсесвіт.

Чому така популярна NFT?

Одна з тез говорить, що це пов’язано з приходом великих брендів, таких як Adidas, Gucci, які хочуть ввести NFT у світ електронної комерції. Компанія Coca-Cola зібрала понад 575 000 доларів США від продажу таких предметів, як індивідуальна куртка для носіння у метавсесвіті Decentraland. Nike придбала RTFKT, стартап, заснований лише роком раніше, який використовує технологію NFT для доставки колекційних предметів, що поєднують культуру та ігри. НБА продає кілька секунд відеозаписів пам’яті, а іноді й легендарних дій з матчів. Потенціал NFT ігрова промисловість бачить у торгівлі скінами, зброєю, цифровими артефактами.

Для промисловості електронної комерції NFT відкриває ряд нових можливостей, особливо пов’язаних з безпекою. Він може замінити або доповнити код SKU (Stock Keeping Unit), який зазвичай використовується для ідентифікації та відстеження продукції на складах.

Токени шкодять планеті

За даними DappRadar, обсяг ринку NFT у 2021 році склав $24,9 млрд. порівняно з 95 млн. роком раніше. Середня вартість NFT варіювалася від 100 до 1000 доларів США. Reuters зазначає, що ця сума аналогічна до бюджету, який був обіцяний на кліматичному саміті в Глазго країнам, які мають поступово відмовитися від вугільної енергетики, або коштам, виділеним Світовим банком на вакцини COVID-19.

Який стосунок має NFT до глобального потепління?

NFT переважно торгується в ethereum, яке створення, як і зміна власника, записується в блокчейне. Суть криптовалюти полягає у публічному записі кожної досконалої транзакції у так званому блокчейні. Інформація про транзакції розподілена за своєю природою, оскільки вона записується на комп’ютерах користувачів. Однак генерація ланцюжка ethereum є надзвичайно енергоємким. Одна транзакція ethereum споживає енергію, еквівалентну 160 000 транзакцій за картками VISA ( біткоін в 11 разів більше!).

Підбиваючи підсумки

З одного боку, NFT здається просто примхою для гіків та багатих людей, які бачать інвестиційний потенціал цієї трендової моди. З іншого боку, ринок токенів має потенціал для перевизначення прав цифрової власності, тому його використання стане ще більш поширеним.

Як відкрити аптеку в малому місті

5 способів заробітку на криптовалюті — новачку

Найкращі біржі криптовалют для заробітку новачкові

error: Вміст захищений!!