Як українцю зареєструвати бізнес у Польщі

Підприємці завжди шукають можливості відкрити свою справу, в тому числі і в Польщі, вважаючи цю країну сприятливою для ведення бізнесу. Однак у кожній країні є свої складнощі та проблеми. Але, дивлячись як розвивається малий та середній бізнес у Польщі, багатьом українцям здається, що у них система більш комфортна, ніж в Україні. У статті зібрані поради та рекомендації як українцю на законних підставах зайнятися підприємництвом в Польщі.

Чи може українець відкрити свою справу в Польщі?

Як українцю зареєструвати бізнес у Польщі

Так, може але масштаби та форма бізнесу залежать від правового становища майбутнього підприємця. Якщо він відповідає одній з умов, перелічених нижче, у світлі польських правил, то може створити свою власну компанію на тих самих умовах, що й поляк. Достатньо того, щоб підприємець відповідав якійсь одній з вимог:

  • Постійний вид на проживання (сталий побут).
  •  Статус біженця.
  • Карта поляка, що діє.
  • Тимчасовий дозвіл на проживання, виданий з метою проходження або продовження очного навчання в університеті або очного навчання в докторантурі в Польщі.

Загалом – це справа тонка, та щоб не наробити помилок і праця не була марною, краще всі питання пропрацювати з юристом. Якщо двома словами – то українцю потрібно законно проживати в Польщі та мати номер PESEL.

Як відкрити підприємницьку діяльність у Польщі?

Хоча поляки скаржаться на проблеми, пов’язані з реєстрацією підприємницької діяльності, але насправді все виглядає дуже просто, відкрито та прозоро. Люди, які мають PESEL – це 11-значний номер, який ідентифікує людину, можуть зробити це, не виходячи з дому.

Якщо людина відкриває бізнес вперше, доведеться звернутись до управління ґміни (для підтвердження заповненої форми) та до податкової інспекції (для реєстрації платника ПДВ або отримання звільнення від ПДВ).

Щоб зареєструвати свою діяльність у Польщі, потрібно зайти на сайт Центрального реєстру інформації про економічну діяльність, скорочено CEIDG. Там заповнити форму в електронному вигляді, вказавши, серед іншого свої дані, назву компанії та бізнес-профіль. Після заповнення заява буде надіслана до офісу ґміни, де вам потрібно буде підтвердити її власним підписом.

Наступний крок – це зареєструватись в органах соціального страхування, куди щомісяця потрібно перераховувати внесок, він називається ЗУС. У Польщі новачки, які вперше реєструють свою діяльність мають бонус для старту – вони звільняються на півроку від сплати внесків у соцстрах. Через 6 місяців потрібно сплачувати «Малий ЗУС» протягом двох років, його розмір 50% від номінального внеску.

Звісно, підприємці сплачують ще й податки.

Підприємницька діяльність українців у Польщі: чи буде прибуток

Якщо правильно вибрано ідею бізнесу, то він, звичайно, окупиться. Проте підприємцю необхідно написати докладний бізнес-план, де врахувати всі витрати та можливі доходи, щоб мінімізувати ризик банкрутства.

Перші два з половиною роки підприємець не несе великих витрат на ведення своєї справи, тому, якщо обрана правильна ніша і є попит у клієнтів, то жодного ризику прогоріти немає.

Резюме

Як бачимо, польське законодавство не забороняє відкривати бізнес іноземцям у Польщі. Головне отримати PESEL.

Чи можна заробити на кулінарному блозі

Як знайти роботу в Польщі без посередників

Робота в Польщі для сімейних пар