Як купити державні облігації ( ОВДП )

Ще нещодавно купити приватним особам ОВДП в Україні було дуже проблематично. Сьогодні часи змінилися і кожен громадянин України може через банки купити собі облігації державної позики, які випускає Міністерство фінансів України.

Безпосередньо приватна особа купити облігацію не може, так прописано в законі. Так виходить, що українські банки є посередниками між Мінфіном та покупцем. Звичайно банки на цьому заробляють, надаючи дилерські та депозитарні послуги.

Звичайно, не всі банки мають ліцензію на цей вид послуг, але найнадійніші перебувають у списку активних учасників аукціонів, організованих Мінфіном.

Тому щоб стати активним інвестором та інвестувати гроші в облігації з метою отримання пасивного доходу прочитайте цю статтю і зрозумієте, чи воно вам підходить.

Як купити ОВДП: прочитайте поради експертів та запам’ятайте, щоб не пошкодувати про це завтра

ОВДП розшифровується як облігації внутрішньої державної позики. Вони зазвичай випускаються в паперовій і електронній формі в даному випадку всі облігації про які ми говоритимемо в електронному вигляді. Тобто банки ведуть в електронному вигляді певний реєстр, де фіксується, хто конкретно є власником цих облігацій.

Облігації випускаються не перший рік. Є державний випуск і недержавний випуск.

Приватні структури також можуть випускати цінні папери. В статті йдеться про державні папери. Тобто – це цінні папери, які гарантуються державою, прибутковість яка за них встановлена також гарантується державою. І, відповідно, потенційний інвестор, тобто людина, яка хоче їх купити, в принципі бачить, що вона купує і на який термін. Через деякий час в залежності від того, який розмір емісії, відсотки за цими облігаціями виплачуються самою державою.

Специфікою цінних паперів ОВДП є те, що вони фактично не оподатковуються. Тобто доходи, які отримують їхні власники, фактично чисті без вирахування податків.

Єдині витрати, які несуть їхні покупці це те, що банк через який їх купували, візьме комісію за ведення депозитарного рахунку, за відкриття цього рахунку, за обслуговування проведених угод і так далі.

Тобто витратна частина там також є. Якщо проаналізувати історію створення та продажу облігацій, то видно, що облігації фактично були популярними завжди, лише в різних обсягах та з різним інтересом. У приватних інвесторів був інтерес до облігацій державних банків, та й інших банків.

Як купити державні облігації

Ось, наприклад, зараз іноземці виявляють дуже високу активність у скуповуванні українських цінних паперів, тому що вони мають високу прибутковість, яка на тлі того, що національна резервна система Сполучених Штатів Америки та Європейський центральний банк обмежують прибутковість своїх фінансових інструментів, які діють на їхніх фінансових ринках.

Іноземцям, за великим рахунком, немає особливо куди вкладати великі суми грошей. Звичайно, ризики для них теж є, бо ризики у фінансовій системі нашої країни завжди були. Але в даному випадку зараз для них дуже вигідно інвестувати в українські облігації, бо вони мають високу прибутковість плюс пільгове оподаткування. Іноземці мають шанс досить добре заробити.

Фінансовий ринок України: як купити державні облігації

Необхідно зрозуміти, що є таке поняття, як інститут первинних дилерів. В даному випадку це банки, які потрапили до списку Міністерства фінансів України як надійні інвестори. Фактично через них, кожен бажаючий, чи то внутрішній інвестор, чи інвестор іноземець, юридичні та приватні особи можуть ці облігації купувати. На даний момент цих банків 12, це:

 1. Сітібанк (Україна);
 2. Ощадбанк;
 3. Укргазбанк;
 4. ОТП Банк ( Україна)
 5. Пумб;
 6. ПриватБанк;
 7. Альфа банк;
 8. Укрексімбанк;
 9. Радабанк;
 10. Південний банк;
 11. Райффайзен банк;
 12. Кредобанк;
 13. УкрСиббанк.

Періодично цей список можуть переглядати щоразу, коли Міністерство фінансів має намір зробити черговий випуск цінних паперів. Тобто розмістити певну кількість облігацій та отримати за них гроші від аукціону. Мінфін може певною мірою коригувати ті облігації, які вони пропонують для продажу. Якщо зайти на сайт Мінфіну та прочитати інформацію щодо цих облігацій, то можна побачити, що на них унизу написано.

А, написано там те, що за погодженням з інститутом первинних дилерів Міністерство фінансів може періодично змінювати випуск цінних паперів, які дозволені до продажу. Значить основне питання, яке виникає в цій ситуації це те, що зараз аукціони на первинному ринку проводяться у вівторок, а розрахунки за ними покупці повинні робити не пізніше за середу.

Тобто у середу наступного дня гроші мають бути сплачені за облігації, куплені на аукціоні.

Треба сказати, що в основному купувати облігації залучають зараз не лише українських інвесторів, мається на увазі внутрішніх інвесторів: юридичних осіб банків, а й приватників, причому не лише українських, а найактивніше залучають іноземців.

Фінансовий ринок України

Але, в принципі, загальний механізм відомий: проводиться аукціон, на ньому є запропонована кількість цінних паперів, ті, хто хоче купити, ставлять свою ціну і відповідно Міністерство фінансів обирає найвигідніші для себе умови.

При цьому покупці можуть бути двох типів. Одні створюють якусь конкурентну заявку, тобто за певною ціною і вона спрацьовує або не спрацьовує. Інші створюють не конкурентну заявку, тобто за середньою ціною, яка склалася на ринку, а Міністерство фінансів як представник держави вже вирішує зрештою, що робити.

Куди держава витрачає гроші отримані на аукціоні цінних паперів

За рахунок облігацій фінансується дефіцит бюджету, який виникає у процесі фінансової діяльності уряду країни.

Щороку, коли затверджується бюджет, у ньому обумовлюється чітка сума скільки відсотків від ВВП допускається дефіцит бюджету і який відсоток може бути закритий за рахунок випуску цінних паперів.

Тобто це не нескінченні обсяги. Тому це є мотивацією для інвесторів ухвалювати швидко рішення та інвестувати в ОВДП, поки їх випуск та продаж не припинився.

Терміни зараз різні:

 • від 3 місяців, але там вони фіксуються днями,
 • і фактично займає майже шестирічний період.

Мінімальна вартість однієї облігації – 1000 гривень. Щотижня Міністерство фінансів заздалегідь робить анонс, які облігації вони виставлятимуть на аукціон. Але зараз специфіка аукціонів полягає у тому, що Міністерство фінансів закриває аукціонами дефіцит бюджету, що виникає від виплати зовнішніх боргів.

Тому продаються великі обсяги облігацій. Наприклад, 16 липня 2021 року був абсолютний рекорд, коли на продаж розмістили на 32 мільярди 292 мільйони облігацій.

При цьому продавалися як гривневі, так і валютні цінні папери.

До того ж, у доларах США облігації мали прибутковість від 6,5 % до 7,53%. Це дуже велика ставка щодо європейських ринків цінних паперів. Облігації за гривні мали прибутковість 18,47% річних.

Як купити українцю державні облігації у Приватбанку

державні облігації
US dollar bills on background with dynamics of exchange rates. Trading and financial risk concept

Спочатку потрібно дізнатися, яка сума грошей має бути на рахунку, наприклад, у ПриватБанку для того, щоб почати купувати облігації ОВДП. Отже, входимо до Приват 24, в меню вибираємо сервіс, клацаємо на цю опцію, відкривається нова сторінка, в якій є такий пункт «Цінні папери», тисните на неї, відкривається сторінка з переліком облігацій. Вони перераховуються в табличці, де вказано дату погашення, вартість, прибутковість та інше.

Наприклад виберемо облігацію з прибутковістю 12,50% і натиснемо на опцію «Прорахувати», відкривається нова сторінка і бачимо, що одна облігація коштує 915 гривень, мінімальна кількість покупки 110 штук.

Тобто одну облігацію не продають. Включаємо свій калькулятор та рахуємо 915 помножити на 110 гривень – це вже як щонайменше 100 тисяч гривень. Отже, на рахунку має бути щонайменше сто тисяч гривень.

Можете навіть не звертатися за інформацією, якщо на вашому рахунку менше 100 000 гривень. З чим це пов’язано? По-перше, вам відкриють депозитарний рахунок, за це потрібно сплатити близько 300 гривень, потім щомісяця зніматимуть по 300 гривень за обслуговування рахунку теж зніматиметься близько 300 гривень.

Тобто немає сенсу купувати облігацій, припустимо на 10 000 гривень, ці гроші просто не окупляться. Якщо прикинути на калькуляторі, вводимо мінімальну суму, і як бачимо вже з урахуванням витрат, потрібно вкласти 100 678 гривень, депозитарні послуги, це послуги за обслуговування рахунку 5400 гривень, далі бачимо, що після погашення облігації на рахунок надійде сума у розмірі 174 614 гривень, тобто очікуваний дохід буде 68530 гривень.

Внизу цієї сторінки є зелена кнопка «Далі». Клацаємо на неї та переходимо на сторінку «Покупка UA4000207518». Тут бачимо вікна з опціями: кількість 110; «сума 100 678 UA», запропоновано вибрати картку для оплати на якій має бути не менше ніж 100 678 гривень. Далі потрібно поставити галочку у квадратик “З тарифами на депозитарні послуги ознайомлений”.

Все, заявка оформлена, залишається натиснути кнопку «Купити» і облігація буде на вашій сторінці.

Але потрібно ще виконати деякі формальності. Після того, як ви натиснули кнопку з метою придбати облігацію, на пошту прийде брокерський договір, який потрібно вивчити, відзначити пункти з якими ви погоджуєтесь та підписати електронним підписом.

Тепер ви можете купувати облігації та продавати. Далі вам ще потрібно оформити депозитарний договір, який дасть можливість враховувати куплені облігації. Його також потрібно підписати електронним підписом.

З договорами та електронним підписом проблем не буде, бо відкриється підказка і по кроках все можна легко зробити.

Резюме

Фахівці у сфері заробітку на інвестиціях використовують цей спосіб заробітку, оскільки це надійний пасивний дохід.

Щодо новачків, то фахівці їх не відмовляють, але й особливо не наполягають. Якщо є 100 000 гривень, то можна купувати облігації, тому що у них прибутковість вища, ніж депозит у банку. Крім того, тут низькі ризики, тому що банк у разі банкрутства гарантує повернути гроші з рахунку в межах 200 000 гривень.

Як купити квартиру: розстрочка, виплата, в кредит

Де купити злиток золота в банку чи на біржі?

Трейдинг криптовалют: основи торгівлі на криптобіржах

Куди вкласти гроші у 2022 році ( вигідні інвестиції )